fbpx

KONTAKT

Potrzebujesz wsparcia prawnika?

Pracuję głównie online – dlatego, jeśli chcesz zapytać o szczegóły współpracy lub skorzystać z moich usług – pisz śmiało. Nie zawsze mam możliwość odpowiedzieć zaraz po otrzymaniu maila. Proszę o cierpliwość, na pewno się odezwę.

W weekendy i święta nie pracuję.

Dane kontaktowe

Kancelaria Prawna Bliżej Prawa Radca prawny Małgorzata Moczulska

ul. Wolności 41/II/2 41-500 Chorzów (spotkanie po wcześniejszym ustaleniu terminu)

NIP PL 6262692574

E-mail

info@blizejprawa.com

Telefon

+48 690 010 380

 

Nie udzielam darmowych porad – ani przez telefon, ani elektronicznie.

Jeżeli potrzebujesz dłużej konsultacji online lub dokumentacji prawnej – wypełnij formularz.

Wypełnienie formularza nie jest wiążące. Podejmujesz decyzję dopiero po przedstawieniu przeze mnie zasad współpracy oraz jej kosztu.

MASZ PYTANIE?

Znajdź odpowiedź

 

Otwieram sklep internetowy, co potrzebuję na start?

Gratulacje! Na początek potrzebujesz dużo energii i zapału. 🙂

A poza tym niezbędne dokumenty prawne, aby uruchomić sklep, tj. regulamin sprzedaży i polityka prywatności. Bez tego m.in. nie podepniesz płatności i nie będziesz mogła sprzedawać zgodnie z przepisami.

Czy mając stronę internetową dotyczy mnie RODO?

Podstawową kwestią jest to, czy przez stronę internetową przetwarzasz dane osobowe.

Zapewne tak, jeśli umożliwiasz przeglądanie strony, przesłanie Ci wiadomości (formularza kontaktu) lub zapisu na newsletter (formularz zapisu).

Wówczas dotyczy Cię RODO i wszystkie obowiązki związane z poinformowaniem osób m.in. o danych administratora, jakie dane pozyskujesz, w jakim celu je przetwarzasz, przez jaki czas będziesz je przetwarzała.

Chcę prowadzić newsletter, jak zadbać o kwestie prawne?

Newsletter jest najskuteczniejszym sposobem nawiązywania relacji z osobami, które są zainteresowane twoimi usługami i produktami.

Aby legalnie prowadzić newsletter musisz zadbać m.in. o odpowiedni formularz zapisu, checkboxy, klauzulę informacyjną, regulamin newslettera i politykę prywatności na stronie zapisu. O tym wszystkim dowiesz się z moich materiałów na stronie: https://sklep.blizejprawa.com/

Czy mogę prowadzić działalność nierejestrowaną?

Działalność nierejestrową, zwaną także nieewidencjonowaną, może prowadzić jedynie osoba fizyczna i to tylko do momentu, w którym przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę (mogą to być np. korepetycje udzielane przez nauczycieli lub sprzedaż książek w serwisie internetowym).

Ponadto musi to być osoba, która w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.

Czy można łączyć etat z działalnością nierejestrowaną?

Jak najbardziej możesz to łączyć. Wyjątkiem będą niektóre grupy zawodowe, jak na przykład służby mundurowe, które muszą mieć zgodę na podjęcie dodatkowej pracy labo inspektorzy PIP.

Pracując na etacie masz opłacone składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne, c jest bardzo wygodne, zwłaszcza, kiedy chcesz coś swojego rozwijać obok etatu.

Kiedy należy zarejestrować działalność gospodarczą?

Osoba fizyczna chcąca prowadzić działalność gospodarczą musi ją zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – CEIDG, czyli w rejestrze przedsiębiorców prowadzących w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą.

Do tego rejestru wpisują się również przedsiębiorcy, którzy chcą zostać wspólnikami spółki cywilnej.

Masz obowiązek zarejestrować działalność w CEIDG jeśli przekroczysz limit przychodu dla działalności nierejestrowanej.

Jak otworzyć działalność gospodarczą?

Otwarcie własnej działalności gospodarczej, czyli, inaczej mówiąc, założenie firmy, wymaga jej zarejestrowania.

Można tego dokonać w urzędzie miasta lub gminy, a także online na stronie biznes.gov.pl. Jest to tzw. jedno okienko, czyli miejsce, w którym zostaną załatwione wszystkie formalności. Stamtąd informacje o rozpoczęciu działalności zostaną przekazane do ZUS i urzędu skarbowego.

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Otwierając działalność gospodarczą, przedsiębiorca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Przedsiębiorca ma do wyboru trzy formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej: na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawka podatkowa 12% i 32%); według stawki liniowej (stawka podatkowa 19%); ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Od 2022 r. z czwartej formy opodatkowania – karty podatkowej – mogą korzystać tylko ci podatnicy, którzy kontynuują opodatkowanie w tej formie – byli już opodatkowani w ten sposób w 2021 r. Dlatego jeśli dopiero zakładamy działalność, nie można już wybrać karty podatkowej.

Zanim zdecydujesz się na jedną z form opodatkowania zachęcam do konsultacji z doradcą podatkowym i biurem księgowym.