fbpx

Zmiany w regulaminach sklepów internetowych od 2021r.

lis 30, 2020Biznes online

Zegar odlicza coraz szybciej czas do końca roku.

Jeszcze tylko 3 tygodnie i Boże Narodzenia, a potem szybko przerwa świąteczno-noworoczna i Cheers!! 🍾🥂

 

 Ale zanim toasty i życzenia.

Przed nami kilka ważnych zmian, o których mam wrażenie dopiero zaczęto mówić stosunkowo niedawno, a które początkowo miały obowiązywać pół roku temu.

Jednak ze względu na pandemię przesunięto wejście w życie przepisów do 1 stycznia 2021 roku.

Czyli już lada moment.

 

Zmiany, które dotkną sprzedawców internetowych

 

Mowa o zmianach w regulaminach sprzedaży dotyczące osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowelizacja będzie dotyczyła przede wszystkim ustawy  o prawach konsumenta, ale nie tylko.

Dlatego warto się im bliżej przyjrzeć.

 

Nowe regulacje dotyczą sprzedawców online, którzy będą musieli:

  • dostosować regulaminy swoich sklepów internetowych do nowych zasad
  • będą musieli nauczyć się weryfikować nowy typ klienta  – przedsiębiorcę prowadzącego jednoosobową działalność, który kupuje produkt niezwiązany bezpośrednio ze swoją działalnością (klient przedsiębiorca na prawach konsumenta)

 

Jakie zmiany w regulaminach od stycznia 2021 roku?

 

Poniżej omawiam 3 podstawowe zmiany, które nie pozostaną bez znaczenia dla brzmienia dotychczasowo obowiązujących regulaminów.

 

1.Powstanie nowy podmiot – przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, który dokonuje zakupu niemającego charakteru zawodową.

Z uzasadnienia projektu ustawy z 20.3.2019 r. wynikało, że projektodawca chce przeciwdziałać uznawaniu za profesjonalistę osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, gdy zawiera ona z przedsiębiorcą umowę niezwiązaną bezpośrednio „z branżą lub specjalizacją, którą ta osoba wykonuje/reprezentuje”.

 

Zadanie dla Ciebie: W regulaminie, który masz na stronie musisz dopisać ten nowy podmiot w definicjach regulaminu

 

2.Prawo odstąpienia od umowy – w regulaminie będziesz musiał uwzględnić uprawnienia nowego podmiotu do odstąpienia od umowy oraz umieścić nowy formularz oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

 

Pozostawienia zapisu „Prawo odstąpienia przysługuje wyłącznie Kupującym będącym Konsumentami” będzie uznane za klauzulę niedozwoloną.

Zadanie dla Ciebie:  Sprawdź, w którym miejscu w regulaminie piszesz o zasadach odstąpienia od umowy. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie, jak zawrzesz w regulaminie zapis dotyczący trzech podmiotów, tj. konsumenta, przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą mających uprawnienia konsumenta oraz pozostałych przedsiębiorców.

 

3.Rękojmia za wady – przepisy zawarte w Kodeksie cywilnym w zakresie rękojmi za wady, co do zasady będą miały również zastosowanie do nowego podmiotu.

Jednakże w takiej sytuacji nie będą miały zastosowania przepisy dotyczące ograniczeń w modyfikacji odpowiedzialności z tytułu rękojmi (tj. rozszerzenia ją, ograniczenia lub wyłączenia).

Oznacza to, iż w pewnych sytuacjach przedsiębiorca dokonujący zakupu towaru lub usługi będzie miał prawo do złożenia reklamacji powołując się na przepisy o rękojmi, w sytuacji gdy kupiony przez niego towar lub usługa będą posiadać wadę fizyczną lub prawną i będzie mógł domagać się np. naprawy towaru czy wymiany towaru na nowy.

 

Zadanie dla Ciebie: Sprawdź, w którym miejscu w regulaminie piszesz o zasadach zgłaszania reklamacji (prawo rękojmi) i dopisz uprawnienia dotyczącego nowego podmiotu

 

Jak zweryfikować podmiot czy dokonał zakupu w związku z prowadzonym biznesem?

 

Niestety na razie teoretyzujemy, gdyż nikt nie wie, jak to będzie wyglądało w praktyce i na ile rzeczywiście to będzie problem z ustaleniem zawodowego charakteru.

Jednak zweryfikowanie tych czynności może być dla sprzedawców nie lada wyzwaniem.

 

Kilka wskazówek, jak sobie ułatwić życie.

Na pewno nie proponuję, aby klient wpisywał w formularz zakupu PKD.

Im więcej pól do wypełnienia, tym bardziej zniechęca do procesu zakupowego.

Widzę dwie możliwości.

 

Jedna, to oświadczenie, które składa klient w chwili dokonania zakupu. Może być w formie checkboxa: Zakup dokonuję w związku z działalnością o charakterze zawodowym TAK / NIE.

Ryzyko takie, że klient nie będzie potrafił tego rozróżnić i będzie zaznaczał „TAK” nawet wówczas, jeśli tego charakteru zawodowego nie będzie.

 

Druga możliwość to umieszczenie w formularzu reklamacji oraz odstąpienia od umowy pola, w którym klient będzie musiał wpisać PKD.

 

Na koniec jeszcze przykład

 

Pani Justyna jest fryzjerką – PKD 96.02.Z

Postanowiła kupić do swojego salonu fryzjerskiego fotele i kanapę dla klientów, aby mieli gdzie usiąść i poczekać na swoją kolej.

W takiej sytuacji mimo, że kupi fotele i kanapę na fakturę będzie traktowana jak konsument.

Odmiennie będzie, jeżeli kupi farby do włosów, czy suszarki, które będzie wykorzystywać w pracy w salonie fryzjerskim. (Jest to związane z biznesem i wówczas jest traktowana jak przedsiębiorca).

adw. Małgorzata Moczulska

Pomagam zrozumieć przepisy prawa i prowadzić legalnie biznes online. Moi Klienci to osoby mające odwagę spełniać marzenia o własnej firmie, w której realizują swoje pasje, ale także rozwijają dochodowe biznesy zgodnie z obowiązującymi przepisami.