fbpx

Zmiany prawne dla wszystkich sprzedawców ONLINE

gru 1, 2022Biznes online

Artykuł jest częścią cyklu poświęconego zmianom przepisów prawa e-commerce wynikających z wdrożenia unijnych dyrektyw  tj. dyrektywy cyfrowej, towarowej i OMNIBUS.

Przeczytaj również:

+ Prezentowanie opinii według nowych przepisów w 2022 roku

+ Poznaj zmiany w e-commerce od 2023 r. (a nie 2022 jak początkowo miało być!)

 

***

Docierają do ciebie informacje, że szykują się zmiany w sprzedaży online w związku z dyrektywami unijnymi? I nie masz pojęcia o co w tym chodzi?

Spokojnie. Już tłumaczę.

Dokładnie mowa o 3 dyrektywach, które musimy jako państwo członkowskie wprowadzić do polskiego systemu prawnego, a mianowicie:

👉 dyrektywy towarowej

👉 dyrektywy cyfrowej

👉 dyrektywy Omnibus

 

Zmiany dotkną osób sprzedających:

 • online jako przedsiębiorcy lub w ramach działalności nierejestrowanej
 • przez sklep internetowy
 • przez social media, DM, webinary, maile
 • produkty fizyczne lub cyfrowe

 

 

Dyrektywa Omnibus

 

Projekt wdrażający dyrektywę Omnibus wprowadza zmiany w kilku głównych ustawach regulujących obszar ochrony konsumentów w Polsce tj. m.in. w ustawie o prawach konsumenta, ustawie przeciw nieuczciwym praktykom rynkowym, ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów, jak również w ustawie o informowaniu o cenach towarów i usług.

Jedna z istotniejszych zmian przewidziana w projekcie dotyczy uregulowania zasad informowania przez sprzedawców towarów i usług o obniżkach cen.

Ale nie tylko, dlatego zapisz się i obejrzyj bezpłatne szkolenie o zmianach w prawie dla branży e-commerce.

 

Dyrektywa cyfrowa (2019/770)

 

Jeżeli mowa o dyrektywie cyfrowej to jak sama nazwa wskazuje reguluje kwestie sprzedaży i dostarczania produktów oraz usług cyfrowych.

Wprowadza nowe definicje tj.

 • usługa cyfrowa,
 • towar z elementami cyfrowymi,
 • funkcjonalność, kompatybilność,
 • interoperacyjność,
 • środowisko cyfrowe.

 

Jeżeli posługujesz się nim w regulaminie – koniecznie dostosuj do nowych przepisów.

Wprowadza nowe zasady postępowania reklamacyjnego, odpowiadania za zgodność z umową, zapewniania aktualizacji.

Ale również dodaje nowe przesłanki do odstąpienia od umowy w przypadku produktów lub usług cyfrowych (np. dostęp do platformy społecznościowej lub usługi w chmurze).

 

Dyrektywa towarowa (2019/771)

 

Z kolei dyrektywa towarowa wprowadza m.in. regulacje dotyczące rękojmi do ustawy o prawach konsumenta.

Gdy towar jest z wadą, czyli niezgodny z umową, wówczas nie stosuje się przepisów Kodeksu cywilnego, a właśnie nowe przepisy z ustawy o prawach konsumenta.

W takiej sytuacji konsument może żądać do doprowadzenia do zgodności z umową poprzez naprawę lub wymianę.

Dopiero kiedy doprowadzenie do zgodności z umową nie jest możliwe lub generowałoby nadmierne koszty, konsument może żądać obniżenia ceny lub odstąpić od umowy.

Konsument może żądać obniżenia ceny lub obstąpić od umowy m. in. także wtedy gdy:

 • przedsiębiorca nie doprowadził towaru do zgodności z umową w rozsądnym czasie lub doprowadzenie do zgodności z umową stanowi nadmierne niedogodności dla konsumenta
 • brak zgodności towaru z umową występuje nadal, mimo że przedsiębiorca próbował doprowadzić towar do zgodności z umową;
 • brak zgodności towaru z umową jest na tyle istotny, że uzasadnia natychmiastowe obniżenie ceny albo odstąpienie od umowy;
 • z oświadczenia przedsiębiorcy lub okoliczności wyraźnie wynika, że nie doprowadzi on towaru do zgodności z umową w rozsądnym czasie lub bez nadmiernych niedogodności dla konsumenta .

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco, słucha i oglądaj na Youtube.

r.pr. adw. Małgorzata Moczulska

Pomagam zrozumieć przepisy prawa i prowadzić legalnie biznes online. Moi Klienci to osoby mające odwagę spełniać marzenia o własnej firmie, w której realizują swoje pasje, ale także rozwijają dochodowe biznesy zgodnie z obowiązującymi przepisami.