fbpx

Zanim założysz spółkę, warto abyś wiedział

Paź 7, 2013 | E-commerce

Wiedza na temat zakładania jednoosobowej działalności, spółki cywilnej, czy kapitałowej, nie jest wiedzą tajemną. Co oznacza, że każdy ma możliwość się co nie co o nich dowiedzieć, zanim założy firmę.

Oczywiście, zawsze możemy skorzystać z porady profesjonalisty. Jednak niezależnie od tego, czy będziemy sami chcieli przebrnąć przez przepisy prawne, czy zapłacić za poradę adwokatowi, warto dowiedzieć się, co i jak, zanim będzie za późno.

 

Forma prawna

 

Pierwszą kwestią, która jest niezmiernie istotna, to ustalenie czy będziemy prowadzić działalność sami jako jednoosobowa działalność gospodarcza, czy może chcemy założyć spółkę ze znajomym.

Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) jest najpopularniejszą i najprostszą formą prowadzenia działalności. Wystarczy zgłosić się do urzędu i Zus-u i złożyć wniosek.

Z rejestracją biznesu w tej formie nie wiążą się żadne koszty. Poza rejestracją VAT, która podlega opłacie, jeśli oczywiście tą formę opodatkowania wybierzesz. Jeżeli szukasz najtańszej formy prowadzenia działalności to możesz zacząć od JDG. Natomiast w zależności, jaką działalność chcesz wykonywać, warto zastanowić się, czy inna forma nie byłaby lepsza (np. dla startupu niekoniecznie).

Innymi popularnymi formami prowadzenia działalności są spółka cywilna oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, o których szczegółowo będę pisać w kolejnych artykułach.

 

Optymalizacja kosztów

 

Tak, jak wspomniałam JDG jest najtańszą formą prowadzenia działalności, gdyż nie wymaga prowadzenia pełnej księgowości. Jednak niech cię te informacje nie zwiodą. Trzeba rozliczać się z urzędem skarbowym, więc albo się tego nauczysz, albo chcąc się zająć rozwijaniem biznesu, zlecisz to księgowemu.

Również warto zaplanować koszty rejestracji, tj. sporządzenie aktu notarialnego (przy sp. z o.o.), czy wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (przy sp. z o.o.).

Warto przemyśleć, czy założenie spółki będzie wiązało się z optymalizacją kosztów, np. opodatkowaniem wspólników (przy sp. z o.o.), oskładkowaniem wspólników spółki (przy sp.c.), czy kosztami księgowymi.

 

Jakie będziesz ponosił ryzyko działalności

 

Zasadą jest, że im większe pieniądze, tym większe ryzyko. Zatem, jeśli planujesz robić strony internetowe, projekty graficzne, uczyć języka fińskiego, czy zarabiać na dietach to zastanów się, jaki planujesz obrót, jakie koszty, dochody i na tej podstawie ustal ryzyko, czyli ewentualne straty finansowe.

 

Ze wspólnikiem czy bez

 

Jeżeli pracujesz samodzielnie, np. jako grafik to może nie widzisz potrzeby wspólnika (ewentualnie podzlecasz niektóre prace innym), ale jeśli chcesz prowadzić kawiarnię to może warto rozejrzeć się za osobą, która będzie partycypowała w kosztach. Zwłaszcza istotnych na początku zanim na dobre ruszy firma.

Łatwiej wówczas także zaplanować urlop, wiedząc że wspólnik dopilnuje wszystkiego, pod twoją nieobecność.

Zdarzają się także sytuacje losowe, jak choroba, czy wypadek, które uniemożliwią tobie osobiście doglądania firmy, a będzie wówczas ta druga osoba (wspólnik). Można również szukać minusów w posiadaniu wspólnika, ale o tym szerzej kiedy indziej.

 

Photo by Windows on Unsplash

Małgorzata Moczulska

Pomagam zrozumieć przepisy prawa i prowadzić legalnie biznes online. Moi Klienci to osoby mające odwagę spełniać marzenia o własnej firmie, w której realizują swoje pasje, ale także rozwijają dochodowe biznesy zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Zdjęcie: Freepik