fbpx

Wywóz śmieci, ciąża i ochrona danych osobowych

Sty 31, 2018 | Ochrona danych

Przepisy o ochronie danych osobowych wydają się strasznie nudne i nieciekawe. Inaczej jednak podchodzimy do tych kwestii, gdy dotyczą konkretnie naszego życia osobistego.

Wówczas chętniej przeszukujemy Internet, aby dowiedzieć się, czy aby nie naruszono naszych praw.

 

Kodowanie worków na śmieci

Jedna z gmin w południowej Polsce postanowiła przeprowadzić akcję pilotażową, w której będzie rozdawała oznakowane kodem kreskowym, przypisane do konkretnego adresu i mieszkańca, worki na odpady zmieszane.

Akcją kontroli segregacji śmieci ma być objęte ponad 1700 gospodarstw domowych.

Ma to na celu sprawdzenie podczas losowych kontroli, czy poszczególni lokatorzy sortują odpady, a do pojemników na śmieci zmieszane nie wrzucają papieru, szkła czy plastiku.

Idea słuszna, ale już na pierwszy rzut oka pojawiają się pytania, co z ochroną danych osobowych:

  • w jaki sposób będą przetwarzane dane mieszkańców i czy mieszkańcy zostali w ogóle poinformowaniu o tym
  • mieszkańcy wytypowani do akcji pilotażowej nie wyrazili zgodę na przetwarzanie ich danych dla celu akcji
  • jeżeli w workach znajdą się śmieci ujawniające dane wrażliwe (np. opakowania po lekach, kartki z danymi osobowymi, numerami kont) to czy organizatorzy akcji uzyskali zgodę na przetwarzanie danych wrażliwych. Zapewne nie.

 

Zresztą GIODO w podobnej sprawie stwierdziło, że opatrzony kodem worek na odpady, który zostanie powiązany, tj. zidentyfikowany z konkretną osobą fizyczną, na postawie dostępnych danych administratorowi, stanowi niezaprzeczalnie przetwarzanie danych osobowych.

Jednak dla poprawienia humoru dodam, że za oceanem, tam gdzie pucybut ma szansę zostać milionerem, także różnie bywa z ochroną danych osobowych i naruszeniem przepisów. Oto przykład.

 

Ciężarna na wagę złota

Firma Target (USA) chcąc  zwiększyć sprzedaż i pozyskać klientów, postanowiła trafić do specyficznej grupy klientów, jaką są matki oczekujące potomstwa.

Jak sami stwierdzili w życiu większości klientów nie ma większej rewolucji niż pojawienie się dziecka. W konsekwencji nawyki świeżo upieczonych rodziców są w tym momencie elastyczniejsze niż w jakiejkolwiek innej chwili ich dorosłego życia. Dla firm ciężarne kobiety są kopalnią złota.

Dlatego postanowiono skierować specjalną ofertę do tej grupy klientów. Jednak, jak ją ustalić, wybrać z pozostałej rzeszy kupujących?

Stworzono program, który na podstawie danych osobowych podawanych do kart lojalnościowych (imię i nazwisko, adres, data urodzenia) oraz zakupów rejestrowanych na tej karcie (Zapewne pamiętasz pytanie uśmiechniętej kasjerki: Kartę Stałego Klienta Pan/Pani posiada?), ustalał czy kobieta jest w ciąży, a nawet był w stanie wskazać trymestr w którym dokonywany był zakup.

Jakie były reakcje klientów?

Różne.

Część z nich w ogóle nie wiedziała, że takie kwestie, jak kupno chusteczek nawilżających czy balsamu do ciała ma znaczenie.

A  miało.

Na podstawie analizy danych odkryto, że przyszłe matki kupowały w dość przewidywalny sposób, na przykład bezzapachowe balsamy na początku drugiego trymestru.

Natomiast kupowanie mydła bezzapachowego i wacików, do tego środków do dezynfekcji rąk i zadziwiającą liczbę ściereczek, wszystko na raz, kilka miesięcy po kupowaniu balsamów, magnezu i cynku, oznaczało, że lada chwila urodzi dziecko.

Jakie było zdziwienie pracowników firmy Target, gdy pewnego dnia przyszedł oburzony mężczyzna, który zażądał spotkania z managerem.

Okazało się, że jego córka otrzymywała kupony na odzież ciążową i ofertę na łóżeczka, a jak sam ojciec stwierdził, córka dopiero chodziła do liceum (!!) Jak się jednak po kilku dniach okazało, córka była w ciąży i ukrywała ten fakt przed ojcem*.

Jak widać na przytoczonych przykładach, firmy wiedzą o nas więcej, niż nam się wydaje.

A dane, które niejednokrotnie podajemy automatycznie, bez zastanowienia przy okazji zakupu czegoś, czy wyrobienia karty lojalnościowej, są przetwarzane poza naszą wiedzą i świadomością.

Dlatego RODO wprowadza zmiany, aby konsument zawsze był informowany o tym, jakie dane, przez kogo i w jakim celu są przetwarzane.

………………..

*historia firmy Target opisana na podstawie książki Siła nawyku, Charles Duhigg

adw. Małgorzata Moczulska

Pomagam zrozumieć przepisy prawa i prowadzić legalnie biznes online. Moi Klienci to osoby mające odwagę spełniać marzenia o własnej firmie, w której realizują swoje pasje, ale także rozwijają dochodowe biznesy zgodnie z obowiązującymi przepisami.