fbpx

Twój przewodnik legalnego korzystania z serwisu Canva

kwi 22, 2022Biznes online

Porozmawiajmy o wizerunku — nie Twoim (wiemy, że zawsze jest na miejscu), ale o świeżym designie, którego używasz do promowania swojej marki!

Mimo że doświadczeni przedsiębiorcy, tacy jak Ty, mogą w mgnieniu oka stworzyć cyfrowe arcydzieło, możesz chcieć zatrzymać się, aby przeczytać warunki korzystania z Twojej platformy, zwłaszcza jeśli korzystasz z serwisu Canva.

Tak, porozmawiajmy o legalnym korzystaniu z serwisu Canva.

 

Canva dla kreatywnych

 

Jeśli nie wiesz czym jest Canva to kilka słów o niej.

Canva to platforma do projektowania graficznego, która udostępnia szablony, elementy projektu i bezpłatne media dla użytkowników do tworzenia szerokiej gamy treści wizualnych.

Canva powstała w 2013 r. w Australii.

Stworzyła ją Melanie Perkins będąc wówczas studentką, dlatego początkowo korzystali z niej studenci.

W ciągu ośmiu lat działalności Canvy jej twórczyni wzbogaciła się prawie o 1,5 mld dolarów. A w pierwszych miesiącach pandemii, ten wynik się podwoił.

Obecnie z programu korzysta więcej niż 60 milionów użytkowników miesięcznie, w 190 krajach i jest przetłumaczony na 100 języków.

Jest używana nie tylko przez duże podmioty, ale także skierowana jest do małych przedsiębiorców takich jak TY i JA.

 

Jak korzystać ze zdjęć i plików wideo z serwisu Canva

 

Gdy zechcesz wykorzystać serwis Canva, masz kilka opcji.

Jednym z nich jest tworzenie projektów na podstawie własnych zdjęć i filmów, które przesyłasz bezpośrednio do aplikacji.

Innym jest skorzystanie z ogromnej biblioteki multimediów Canva, która zawiera ponad sześć milionów wstępnie licencjonowanych klipów wideo i 60 milionów wyselekcjonowanych zdjęć stockowych.

Aby uzyskać dostęp do pełnej pamięci podręcznej multimediów, musisz zapłacić za subskrypcję Canva Pro.

Jednak załóżmy, że jesteś subskrybentem bezpłatnego serwisu Canva i chcesz użyć ich nagrań wideo, aby stworzyć krótki film o swoich pysznych towarach z food trucka.

W parku nad oceanem, który przypomina miejsce, w którym mieszkasz, znajdziesz idealne darmowe klipy ludzi, którzy delektują się przysmakami z food trucka.

Edytujesz go, wprowadzasz ostatnie poprawki i jest gotowe!

Canva umożliwia subskrybentom korzystanie z bezpłatnych mediów stockowych do użytku komercyjnego i osobistego, co oznacza, że ​​możesz udostępniać je w dowolnym miejscu.

Jednak Canva nie gwarantuje, że jakiekolwiek z jej bezpłatnych zdjęć, muzyki lub filmów mają odpowiednie wydania do użytku komercyjnego.

Oznacza to, że jeśli media zawierają możliwą do zidentyfikowania osobę, miejsce, logo lub znak towarowy, może być konieczne odnalezienie źródła obrazu lub wideo.

 

Umowa licencyjna na bezpłatne media w serwisie Canva

 

Eksportując projekt wykorzystujący media Canva, zgadzasz się na ich umowę licencyjną na zawartość znajdującą się w jej zasobach.

Umowa licencyjna na wolne media przyznaje użytkownikowi wieczystą, niewyłączną i niezbywalną ogólnoświatową licencję na korzystanie z treści na wiele sposobów:

  • projekty reklamowe i promocyjne, w tym materiały drukowane, opakowania, prezentacje, reklamy, katalogi, broszury, kartki okolicznościowe i inne bez ograniczeń w reprodukcji
  • aplikacje rozrywkowe, takie jak okładki książek, czasopisma, gazety, artykuły redakcyjne, biuletyny i wideo, z nieograniczoną liczbą wydruków
  • publikacje internetowe i elektroniczne, w tym strony internetowe, blogi, ebooki i filmy
  • druki i plakaty do celów osobistych lub promocyjnych, odsprzedaży, licencji lub innej dystrybucji

 

Pamiętaj, że licencja na zawartość bezpłatną różni się od licencji na zawartość pro, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, której używasz w konkretnym projekcie.

W przypadku, gdy w jednym projekcie korzystasz zarówno z zawartości bezpłatnej, jak i profesjonalnej, Canva stosuje do niego bardziej rygorystyczne zasady pro (bardziej rygorystyczne).

 

Czy jesteś właścicielem grafiki, którą tworzysz w serwisie Canva?

 

Prawda jest taka, że to skomplikowane.

Kiedy przesyłasz treści, które posiadasz, takie jak to olśniewające zdjęcie zachodu słońca, które zrobiłaś, oczywiście nadal je masz.

Jednak w momencie, gdy zaczniesz stosować elementy projektu Canva, własność staje się mglista.

To dlatego, że oryginalni twórcy są właścicielami poszczególnych elementów projektu.

Po prostu udzielają ci licencji na korzystanie z ich funkcji w projekcie.

Jeżeli dodasz tam elementy swoje, twórcze, wówczas jesteś właścicielem ostatecznego projektu, ponieważ jest to Twoja oryginalna kompozycja. Jednak nie jesteś właścicielem wszystkich poszczególnych elementów.

 

Czy w serwisie Canva wymagane jest podpisywanie autora?

 

Nie musisz wskazywać autora, ale jest to mile widziane.

Twórcy wszelkiego rodzaju czerpią korzyści z udostępniania ich utworów, więc dlaczego nie powiedzieć światu, kto zrobił to wspaniałe zdjęcie na Twoich wizytówkach?

 

Skąd wiesz, że naruszasz warunki serwisu Canva?

 

Może wydawać się to banalne, ale sugeruję PRZECZYTAŁA WARUNKI zasad korzystania z serwisu Canva.

Nawet jeśli nie jesteś prawnikiem i wydaje Ci się, że nie wszystko rozumiesz  – poświęć czas na zapoznanie się z warunkami Canvy.

 

Na koniec wskazówka prawna dla przedsiębiorców i wszelkiego rodzaju użytkowników serwisu Canva.

Niezależnie od tego, czy korzystasz z serwisu Canva, czy nie, w pewnym momencie będziesz potrzebowała wsparcia prawnika.

To dlatego, że każdy odnoszący sukcesy przedsiębiorca poszerza horyzonty tego, co jest możliwe, a wiemy, że jesteś na drodze do wielkości!

Chcesz dowiedzieć się o legalnym korzystaniu z serwisu Canva? Koniecznie zapisz się i obejrzyj nagranie.

r.pr. adw. Małgorzata Moczulska

Pomagam zrozumieć przepisy prawa i prowadzić legalnie biznes online. Moi Klienci to osoby mające odwagę spełniać marzenia o własnej firmie, w której realizują swoje pasje, ale także rozwijają dochodowe biznesy zgodnie z obowiązującymi przepisami.