fbpx

Sklep internetowy od zaraz

Chodziła za tobą już ta myśl od dawna. Teraz podjęłaś decyzję. Zakładasz sklep internetowy i to najlepiej od zaraz.

Sprawdź zatem, co jest niezbędne do prowadzenia takiego sklepu.

Nazwa sklepu

Zacznę od bardzo oczywistego stwierdzenia, że musisz mieć nazwę sklepu. Jeśli już sprzedawałaś lub prowadziłaś bloga to zapewne jakąś nazwę już posiadasz. Możesz zatem ją wykorzystać. Jeśli jednak chcesz ją zmienić lub nie masz w ogóle nazwy to czeka ciebie burza mózgów.

Pamiętaj, aby nazwa nie była za długa i łatwo wpadała w ucho i oczywiście kojarzyła się z twoją profesją, produktem, który będziesz oferować.

Domena oraz oprogramowanie

Aby móc postawić sklep internetowy niezbędna jest domena. Najlepiej, jakby kończyła się na „pl” lub „com”, ale jeśli będziesz sprzedawać produkty edukacyjne, kursy lub książki to końcówka „edu” będzie współgrać.

To, czy wymyślona przez ciebie nazwa domeny jest dostępna możesz sprawdzić w Krajowym Rejestrze Domen tj. www.dns.pl.

Kolejnym etapem jest oprogramowanie dla sklepu internetowego. I tak możesz zlecić komuś napisanie oprogramowania (odpłatnie lub po znajomości 😉 Kolejną możliwością jest skorzystanie z płatnego oprogramowania. No i oczywiście możesz skorzystać z darmowego oprogramowania.

Przy podejmowaniu decyzji warto skonsultować się z innymi oraz wziąć pod uwagę, że planujesz sklep prowadzić przez dłuższy czas.

Rejestrowanie działalności

Zgodnie z przepisami, jeżeli twoje czynności mają mieć charakter ciągły, zorganizowany i skierowany na uzyskanie przychody (no pewnie, przecież nie będziesz robić charytatywnie) to spełniasz wówczas wszystkie przesłanki działalności gospodarczej.

Skutkiem tego jest obowiązek zarejestrowania działalności, jeśli oczywiście tego dotychczas nie uczyniłaś. Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najprostszym sposobem prowadzenia własnej firmy. O JDG więcej przeczytasz TUTAJ oraz TUTAJ.

Warto, abyś przy wyborze formy prawnej wzięła także pod uwagę specyfikę swojej branży oraz produkty, jakie będziesz sprzedawała, np. czy są to drogie sprzęty i duże ryzyko, czy będziesz sprzedawać produkty do makijażu, czy tresury psów.

Wybór formy działalności jest dość trudny, ale jest niezbędny dla prowadzenia biznesu. Musisz zastanowić się nad plusami i minusami każdej z opcji.

 

Aspekty prawne

Poza powyższymi, jakże ważnymi etapami tworzenia naszego upragnionego sklepu internetowego musimy pamiętać także, iż zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem musimy mieć opracowany i opublikowany regulamin naszego e-sklepu. To właśnie regulamin – jak sama nazwa wskazuje – reguluje funkcjonowanie naszego sklepu. Właśnie w nim mamy możliwość wywiązania się z większości obowiązków informacyjnych względem konsumenta, jak również uregulowania kwestii związanych z dostawą naszych produktów, rękojmią, gwarancją, czy zwrotami towarów.

Rozliczanie z US

Możesz próbować robić to sam (przy jednoosobowej działalności), ale ja odradzam. Chyba, że jesteś z wykształcenia księgową.

Na niektórych kwestiach możesz próbować oszczędzać, ale lepiej abyś rozliczanie z urzędem skarbowym zostawiła firmie księgowej. Dlatego musisz doliczyć do kosztów stałych wynagrodzenie dla biura księgowego.

W zależności od ilości dokumentów (faktur) i wielkości biura  ceny mogą na początku się wahać od 100 do 400 zł miesięcznie. Na koszt także wpływa forma prowadzonej przez ciebie działalności.

Wybór e-płatności

Wybór odpowiedniego pośrednika płatności także jest istotną decyzją. Zorientuj się, jaką formę płatności preferują twoi klienci (potencjalni klienci).

Nie patrz wyłącznie na cenę, ale także na to, czy zapłata jest możliwa w najszybszy i najwygodniejszy sposób. Następnie sprawdź alternatywne sposoby płatności jakie pośrednik oferuje.

Mając dane z kilku ofert łatwiej będzie ci dokonać wyboru.

Doręczenia

Jeśli sprzedajesz produkty, które będą wysyłane online (np. ebook) to wystarczy sprawna skrzynka mailowa.

Natomiast jeżeli są to produkty, które sama wytwarzasz i wysyłasz do klientów, to musisz pomyśleć o sprawnej wysyłce oraz zabezpieczeniu towaru przed deformacją, czy stłuczeniem.

Krok po kroku

I na koniec rada. Rozpisz sobie po kolei co musisz zrobić, czego się dowiedzieć, gdzie zadzwonić, jaki druk pobrać itp. aby mieć wymarzony sklep internetowy. To pozwoli ci nie zgubić istotnego etapu, bez którego sklep nie ruszy.

Powodzenia!