fbpx

Szukam, jak prowadzić blog. Czytam, jak układać treść. Uczę się, jak pisać najlepiej i zaciekawić czytelnika. Dlatego chcę się z tobą podzielić moimi odkryciami.

Część z tego, co tutaj przeczytasz znalazłam u tych, którzy już osiągnęli sukces w blogowaniu. Są tutaj także moje refleksje 🙂

 

Dlaczego blog

Poza takimi oczywistymi argumentami, jak sam fakt, że chcesz to robić i sprawia ci to przyjemność, prowadzenie bloga specjalistycznego może mieć wymierne znaczenie dla wykonywanego zawodu czy prowadzonej firmy. Blog wspiera rozwój firmy ukazując ją jako godną zaufania. Pomaga także w budowaniu twojej marki osobistej jako profesjonalisty.

Celem jest generowanie potencjalnych klientów i sprzedaży, przy stosunkowo niewielkich kosztach, tj. poświęcony czas, czy reklama postów na Facebooku.

 

Jak pisać, aby inni czytali

Daj coś z siebie. Blogowanie to nie tylko oficjalny ton. Ludzie chcą się spotkać z żywą osobą, konkretnym człowiekiem, który ma swoją historię życia, swój sposób mówienia czy pisania.

Dlatego ważne dla budowania relacji z czytelnikami jest opowiedzenie im o sobie.

Nie zrozum mnie źle, nie chodzi o ekshibicjonizm, ale opowiedz im historię, jak powstawała twoja kancelaria, twoja firma, jak doszedłeś do tego, co robisz, jakie trudności pokonałeś.

 

Zainspiruj ich

Nie zawsze muszą być wpisy ściśle związane z głównym tematem bloga. Możesz zaplanować, że część wpisów będzie luźno związana z konkretnym problemem, czy oferowanym produktem. Takie wpisy pozwolą ci pokazać, że po drugiej stronie jest też człowiek, który czasem odpoczywa, łowi ryby, chodzi po górach, czy gra w gry komputerowe.

 

Jak często pisać

Jeśli wzbraniasz się w prowadzeniu bloga dlatego, że obawiasz się, iż nie będziesz miał czasu pisać codziennie, to chcę ci uświadomić, że nie musi być codziennie.

Zatem, jak często pisać? Na pewno ważna jest regularność. Raz na tydzień, czy dwa razy na tydzień, tak aby czytelników przyzwyczaić, że co poniedziałek, czy co drugą środę jest nowy tekst.

 

Odpowiadaj na rzeczywiste problemy klientów

Dlatego warto zadawać pytania, jaki problem ma klient. Można również przeszukiwać sieć czy inne blogi lub fora szukając inspiracji i pytań, jakie zadają czytelnicy.

Jeśli piszę o inspiracji to mam na myśli, że widzisz czyiś blog i mówisz: Wow to jest świetne, chcę to czytać, oglądać! I robiąc swój blog również chcesz osiągnąć taki efekt wśród czytelników. Chcesz aby twoje wpisy były równie świetne (ale nie identyczne!)

Czym innym jest inspiracja, a czym innym kopiuj-wklej  tekstu z innego bloga na swój. Myślę, że rozumiesz delikatną różnicę.

Systematyczność

Nic bardziej nie razi niż to, gdy wchodzę na blog w zakładkę aktualności, a tam……wpis sprzed dwóch lat. Okazuje się, że po pierwszym zachwycie, blog dogorywa i nikt na bieżąco nie pisze. To jest antyreklama dla firmy.

Aby tego uniknąć zastanów się, jak często chcesz pisać. Gdy masz trochę więcej czasu możesz przygotować serię wpisów, które będziesz w kolejnych tygodniach publikować (przygotuj terminarz publikacji). Taka organizacja pomaga uniknąć sytuacji, gdy ze względu na dużą ilość spraw, urlopy czy po prostu brak weny nie będziesz w stanie zredagować żadnego wpisu.