To miała być zwyczajna książka z marketingu. Napisane przystępnym językiem wskazówki, co i jak zrobić aby rozwijać biznesu, a tu petarda pytań.

 

Czas na nikogo nie czeka

Podobno człowiek robi podsumowania kilka razy w życiu. Wiadomo, zdając maturę myśli się co jest za nim, a co jeszcze przed.

Skończenie studiów również, w naturalny sposób, skłania do takich refleksji. Jednak biegając za wieloma rzeczami, które wydają się nam ważne zapominamy o tych najważniejszych.

Co jest ważne dla ciebie

Czas na nikogo nie czeka. Jeśli w imię jakiegoś celu odłożysz inne sprawy na później – może się okazać, że nigdy nie doczekają się realizacji*.

Jak podkreślają autorzy książki Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć* przeświadczenie, że da się oszukać czas, to krzywdzące oszukiwanie samego siebie, dające złudne poczucie, iż można sobie pozwolić na robienie rzeczy, których robić się nie powinno, a odłożyć te naprawdę ważne.

Nie da się zatem uciec od pytania, co odkładasz na później, bo praca, bo nadgodziny, bo takie albo inne zajęcie, lub takie a nie inne spotkanie, albo inne priorytety. Tłumaczenie, że na pewne sprawy czas przyjdzie później może się po prostu skończyć utraconymi szansami.

 

Fiasko równowagi

Nie wiem, jak ty, ale często spotykam się ze stwierdzeniem, że należy zachować równowagę, zwłaszcza między życiem zawodowym a rodzinnym.

Nie uważasz, że dążenie do równowagi jest kuszącą propozycją. Myślimy, że jeśli już ją osiągniemy to na wszystko nam starczy czasu, a nasze życie będzie w końcu poukładane i szczęśliwe.

Jednak autorzy książki wyprowadzają z takiego złudnego myślenia. Ich zdaniem, konsekwencją dążenia do równomiernego rozłożenia czasu na wszystkie sprawy jest potraktowanie każdej z nich po macoszemu,  a przez to żadna nie jest załatwiona jak należy.

 

Jakie jest zatem rozwiązanie?

Zamiast dążyć do równowagi próbuj balansować. Jaka jest różnica? Otóż, w przypadku równowagi uznajemy, że wszystkie aspekty życia są ważne i staramy się tyle samo czasu poświęcić na każdą z nich (praca-rodzina-hobby itd.), co wydaje się nierealne.

Balansowanie natomiast wymaga w pierwszej kolejności określenia priorytetów, tego jakie sfery życia i jakie sprawy są dla ciebie najważniejsze. Następnie świadomość, że jeśli zajmę się realizacją konkretnego celu, np. rozwojem własnej firmy, to jakby automatycznie na inne cele poświęcę mniej czasu.

 

Sekret tkwi w tym, jak długo będziesz skupiał się na wybranym celu*.

W praktyce ma to polegać na jasno określonych priorytetach  w życiu prywatnym oraz najważniejszych zadaniach w życiu zawodowym. Gdy jest pora na pracę – pracuj, a kiedy nadejdzie czas na relaks – odpoczywaj.

Wybierać najważniejsze zadania i poświęcać im tyle czasu ile wymagają, ale nie więcej. Skupić się na najważniejszym, na tym co naprawdę się liczy.

To jak, zaczynamy już dzisiaj określać priorytety?

*Gary Keller, Jay Papasan, Jedna rzecz Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć