fbpx

Freelancer, czyli jak zostać pozaetatowcem

wrz 12, 2014Pierwsze kroki w biznesie

Nie odkryję Ameryki, jeśli powiem, że obecnie bardzo widoczny rozwój zanotowała branża kreatywna. Mnóstwo blogerów, tych prawdziwych i mających coś do powiedzenia oraz tych celebrytów korzystających z chwilowej sławy i nazwiska.

 

Wolność, czym to się je?

 

Jak sama nazwa wskazuje freelancer jest osobą wolną (free) od etatu, tzw. wolny strzelec, realizująca zlecony jej projekt dotyczący dziedziny, w której się specjalizuje.

Ta forma staje się coraz bardziej popularna na polskim rynku pracy, gdyż w porównaniu do etatowej (normalnej) pracy ma wiele plusów.

 

Jakie są plusy wolności

 

Na pewno jest to swoboda w zakresie wyboru zlecenia, czy ustalania godzin pracy. Przyjmuje się, iż pracę freelancer wykonuje w domu (zatem niezbędne jest stworzenie sobie przestrzeni do pracy), ale może to być każde inne miejsce, nawet kawiarnia czy park.

Wydaje się, że poczucie wolności i swobody od siedzenia w ściśle ustalonych godzinach w biurze, pod nadzorem szefa i „miłej” koleżanki kontrolującej co robisz, jest bardzo pociągające. Ale jak to zawsze bywa, ma też swoje ciemniejsze strony.

 

Teraz o minusach

Samodyscyplina i zaradność. Niestety, jak się nie postarasz to nie będzie zlecenie i nie będzie pieniędzy. To wymaganie od siebie niezależnie czy  jest środa czy sobota, choć podobnie można pospać i nie trzeba o 6 zrywać się do biura. To jednak codzienne motywowanie siebie.

Niektórzy mają taką wewnętrzną motywację, inni potrzebują zewnętrznych motywatorów w postaci deadlinów, bądź szefów. Dlatego bycie freelancerem nie jest dla każdego.

Osoba bez etatu musi zadbać nie tylko o promocję swojej marki (usługi, wiedzy, umiejętności), ale również ogarnąć kwestie prawne i księgowe lub zlecić to zewnętrznym firmom – kancelariom oraz biurom księgowym. Brak granic między pracą a czasem wolnym. Na pewno na początku jest to trudne, ale niezbędne jest ustalenie kiedy pracujesz, a kiedy odpoczywasz, spędzasz czas z rodziną i nie zaglądasz na skrzynkę mailową.

 

Znajdź swoje miejsce w świecie

 

Na pewno zawody związane z szeroko rozumianą branżą kreatywną. Graficy, projektanci stron internetowych, specjaliści branży IT. Ale również zawód tłumacza, korektora,copywritera, dziennikarza, czy fotografa. Coraz modniejszy zawód to trener personalny, psycholog, trener  oraz bloger (!?).

To tylko przykładowe zawody, ale jak widzisz jest sporo możliwości. A szybko zmieniający się świat powoduje powstawanie nowych specjalizacji i potrzeb na specjalistów.

apl.adw. Małgorzata Moczulska

Pomagam zrozumieć przepisy prawa i prowadzić legalnie biznes online. Moi Klienci to osoby mające odwagę spełniać marzenia o własnej firmie, w której realizują swoje pasje, ale także rozwijają dochodowe biznesy zgodnie z obowiązującymi przepisami.