fbpx

Dropshipping jako pomysł na rozwój biznesu

wrz 2, 2018Biznes online

Dropshipping jest coraz bardziej popularny w sprzedaży internetowej. Jednak jak każdy model biznesowy ma swoje minusy i plusy, ale zaraz…czy wiesz o co tak naprawdę chodzi w dropshippingu??

Zrobiłam mini test pytając mich znajomych, w tym adwokatów, czy pisali już kiedyś umowę dropshippingu. Na 10 osób zapytanych,  w przypadku 8 odpowiedź brzmiała: A co to w ogóle jest?

Dwie osoby z tej dziesiątki okazały się światłe, ale nigdy takiej umowy nie sporządzały.

Zatem, moi drodzy czas nadrobić kilka informacji.

W praktyce dropshipping prowadzony jest w kilku modelach, ale ja skupię się na dwóch podstawowych.

 

 

Hurtownia = Sprzedawca

W tym modelu hurtownia jest sprzedawcą dla klienta końcowego.

Procedura wygląda następująco. Klient kupując towar w sklepie internetowym tak naprawdę zawiera umowę sprzedaży z hurtownią, na której ciążą wszystkie obowiązki wynikające z umowy (np. dostawa, rękojmia, wystawienie dowodu sprzedaży).

W tym modelu sprzedawca jest jedynie pośrednikiem hurtowni i właścicielem – usługodawcą sklepu internetowego. Taka działalność sprzedawcy skupia się na promowaniu sklepu internetowego i dzięki temu zarabia na pośrednictwie między hurtownią a klientem końcowym.

Osoba prowadząca sklep internetowy odpowiada względem klientem jedynie za prowadzenie konta klienta czy wysyłkę newslettera.

Pozostałe kwestie związane bezpośrednio ze sprzedażą produktów obciążają hurtownię.

Czy są jakieś plusy tego modelu? Na pewno, jak w każdym modelu, można dostrzec także tutaj korzyści.

Jednym z nich jest to, że właściciel sklepu zarabia na pośrednictwie nie biorąc odpowiedzialności za towar, jego zwrot, wykłócanie się z roszczeniowym klientem, firmą kurierską, która zniszczyła towar.

 

Hurtownia – Sprzedawca – Klient

Według drugiego modelu towar zostaje sprzedany przez hurtownię sprzedawcy, a ten z kolei sprzedaje go klientowi.

To sprzedawca zawiera umowę z klientem, doręcza mu towar i ponosi odpowiedzialność względem niego.

Natomiast rola hurtowni ogranicza się głównie do sprawnego dostarczenia towaru.

Przykładowo, jeżeli klient zakupił  w sklepie internetowym określony model niebieskiej torebki to taki produkt jest sprzedawany przez hurtownię sprzedawcy, aby ten mógł zapakować towar i przesłać go do klienta.

Regulamin sklepu internetowego

Jedną kwestią jest umowa dropshippingu regulująca relację sprzedawca – hurtownia. Odmiennym zagadnieniem jest regulamin takiego sklepu internetowego.

Dobry regulamin to taki, który będzie jasno i zrozumiale omawiał odpowiedzialność sklepu względem klienta końcowego, jakie klient ma prawa i w jaki sposób może ich dochodzić i od kogi (sprzedawcy czy hurtowni).

 

Umowa dropshipping

Przygotowanie dobrej umowy wymaga indywidualnego podejścia do każdego Klienta. Ok, koniec tych okrągłych zdań…jednak to prawda.

Mając nawet schemat, szkielet umowy, nie każdy jej element będzie niezbędny w Twojej sytuacji i będzie odpowiadał Twoim oczekiwaniom.

To, co najważniejsze w każdej umowie, to prawidłowe opisanie przede wszystkim:

  • stron umowy,
  • przedmiot umowy,
  • procedura składania zamówień,
  • sposoby płatności,
  • koszty, terminy i sposoby dostaw,
  • przyjęty przez strony model droshippingu,
  • zakres praw i obowiązków sprzedawcy i dostawcy,
  • stosunek stron umowy do klienta końcowego,
  • zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa,
  • postanowienia końcowe.

Sporządzenie dobrej umowy pozwoli uniknąć w przyszłości nieporozumień i niejasności, kto za co odpowiada, w jakim zakresie, kiedy  się rozliczacie, jak często na podstawie jakiego dokumentu, no i co zrobić, gdy klient końcowy zrezygnuje z zakupu.

Zrezygnuje? A no właśnie, konsument ma prawo odstąpić od umowy i nie musi się tłumaczyć dlaczego. Po prostu ma takie prawo.

Abyś nie został z towarem, którego klient nie chce musisz także tą kwestię uregulować w umowie.

 

I na koniec moje ulubione RODO

Nie można zapomnieć o RODO i obowiązkach wynikających z nowych przepisów o ochronie danych osobowych. Niezależnie od wybranego modelu, sprzedawca będzie przetwarzał dane osobowe klientów, gdyż to w jego sklepie będzie dochodziło do zakupu (platforma, konto klienta, formularz zakupu).

Nieodłączną cechą dropshippingu jest to, że do danych klienta zawsze dostęp mają co najmniej dwa podmioty i to niezależnie od modelu dropshippingu, który wybierzemy. Wiąże się to zagadnieniem ustalenia administratora danych osobowych, co będzie szczególnie ważne z uwagi na szereg obowiązków, które przed nim stoją.

Dlatego warto poza regulaminem przygotować odpowiednie noty informacyjne oraz klauzule. Jeżeli do tego sprzedawca będzie chciał wysyłać oferty handlowe, to dla pobrania adresu mailowego klienta niezbędne będzie uzyskanie od niego zgody.

adw. Małgorzata Moczulska

Pomagam zrozumieć przepisy prawa i prowadzić legalnie biznes online. Moi Klienci to osoby mające odwagę spełniać marzenia o własnej firmie, w której realizują swoje pasje, ale także rozwijają dochodowe biznesy zgodnie z obowiązującymi przepisami.