fbpx

Daj klientowi coś więcej niż towar czy usługę

wrz 9, 2013Pierwsze kroki w biznesie

Czy zastanawiało cię kiedyś dlaczego jedne firmy osiągają sukces, a inne sprzedając ten sam produkt, czy usługę, już nie.

Czasami działając na tym samym rynku, oferują te same (podobne lub wręcz identyczne) produkty czy usługi, a jednak jedna osiąga sukces, a druga wręcz przeciwnie.

Jest to naprawdę fascynujące, że tak się dzieje.

 

Jest w tym jakaś magia. Kiedy jeszcze twojej firmy nie ma na rynku, ludzie doskonale sobie bez niej radzą. Pewnego dnia powstaje, rozwija się, klienci coraz chętniej zostawiają u ciebie swoje ciężko zarobione pieniądze, a jeżeli masz trochę szczęścia, to po pewnym czasie w pewien sposób uzależniają się od twojej firmy! M.Jankowski, Mała wielka firma. 7 sekretów efektywnego zarządzania

 

 

Apteka

 

Jak przeczytałam powyższe zdanie Marka Jankowskiego, od razu nasunęło mi się porównanie z apteką.

Otóż w bloku, w którym mieszkam jest apteka, inne oddalone są kolka minut drogi.

Jak zmienił się właściciel tej pierwszej apteki, mniej chętnie zaczęłam w niej kupować.

Pomimo faktu, że miałam ją „pod nosem” wolałam pójść dalej.

Dlaczego?

 

To jest właśnie jedna z najważniejszych spraw, które musi odkryć sprzedawca: dlaczego przychodzą do niego klienci lub idą do konkurencji?

Jak pisze M. Jankowski:

 

Nie jest  łatwo odgadnąć, co sprawia, że klienci wybierają właśnie ciebie. Powiem więcej, jest to prawie niemożliwe. Dlatego nie próbuj odgadywać. Po prostu zapytaj!

 

Nieco inną sytuację mają osoby, które zaczynają działalność.

Z prostego powodu, nie mają jeszcze klientów.

Dlatego niezbędne jest zrobienie rozeznania rynku.

W niektórych branżach jest to zadanie trudne.

Dla przykładu, jeśli chciałabym ustalić jaki jest koszt standardowej porady prawnej to na większości stron internetowych kancelarii nie znajdę takiej informacji.

Stąd będąc klientem narażam się na „niespodziankę”, albo umawiając się telefonicznie na poradę prawną dopytam ile należy przygotować gotówki.

Natomiast, jeżeli chcesz otworzyć firmę świadczącą określoną usługę bądź sprzedającą towar warto rozeznać m.in. jakie są ceny, jakie są oczekiwania klientów, z jakimi można najczęściej się spotkać problemami (np. niepłacącymi regularnie klientami, opóźnieniami w dostawie).

 

Daj coś więcej

 

Na koniec 4 pytania, które zaczerpnęłam z książki M. Jankowski nieco modyfikując pod kątem osoby, która jest na początku przygody z prowadzeniem działalności gospodarczej:

  1. W czym (jesteś) możesz być lepszy od konkurencji?
  2. Co chwalą sobie (twoi) klienci konkurencji?
  3. Co (robisz) chcesz robić, aby twoi klienci nie szli do konkurencji?
  4. Czego (unikasz) chcesz uniknąć, czego klienci nie lubią?

 

 

Wszystkie najlepsze pomysły zawsze zaczynają się od klienta i jego niezaspokojonych (czasem także nieuświadomionych) potrzeb. Mając ten fakt na uwadze, szukajmy dobrego pomysłu na własne przedsięwzięcia. Janusz A. Marszalec, Jak zostać przedsiębiorcą

Małgorzata Moczulska

Pomagam zrozumieć przepisy prawa i prowadzić legalnie biznes online. Moi Klienci to osoby mające odwagę spełniać marzenia o własnej firmie, w której realizują swoje pasje, ale także rozwijają dochodowe biznesy zgodnie z obowiązującymi przepisami.