Czy kiedyś zastanawiałeś się dlaczego niektóre firmy używają w swoim logo koloru czerwonego, a inne granatowego?

Osoby mniej świadome wpływu kolorów na odbiorców, pewnie kierują się zasadą: „Lubię niebieski dlatego moje logo jest niebieskie” albo „Używam zielonego bo to kolor adwokatów” (patrz żabot togi).

Są jednak inne, bardziej pragmatyczne powody. Otóż to, jak reagują odbiorcy – twoi potencjalni klienci na kolor. Czy zachęca do kupienia produktu, do wysłania zapytania o usługę, czy wpisania się do newslettera?

Kolory jak pory roku

Moim odkryciem była Fiona Humberstone, która pomaga w świadomym kształtowaniu marki. U niej właśnie przeczytałam, że jeżeli chcesz skutecznie promować markę musisz mieć dobrze przemyślaną koncepcję,  w tym użyte kolory, które będą korespondować z promowaną marką, ale także zachęcą obecnych i potencjalnych klientów do współpracy z Tobą.

Nie chodzi o wyróżnienie się dla samego wyróżnienia, lecz o konsekwentne budowanie spójnego wizerunku.

Dlatego Fiona Humberstone zachęca do zapoznania się z psychologią kolorów, które dają pewne ramy umożliwiające łączenie kolorów, tekstu, wzorów, czcionek oraz zdjęć.

Wiosenna energia

Wiosna kojarzy się z kreatywnością, energią, pełnią życia, czy budzącym się życiem. Wiosenna osobowość jest ciepła, przystępna i zabawna. Dlatego kolorami wiosny są odcienie jasne, cieple, które kojarzą się z miękkością i delikatnością.

Eleganckie lato

Letnia osobowość używa delikatnych, wyciszonych kolorów z odcieniem szarości. Natomiast czcionki mają w sobie elegancję i ponadczasowość. Idealnymi czcionkami będą czcionki zbliżone do pisma ręcznego.

Stonowana jesień

Ciepłe, intensywne, wyciszone kolory wspierają osobowość jesieni. Charakteryzuje się naturalnymi materiałami, czy poddanymi recyklingowi.

Nowoczesna zima

Kolory zimy koncentrują się na luksusie, minimalizmie. Wysokiej klasy moda, luksusowe samochody, a także wiele usług finansowych i banków to osobowości zimy. Kolory są jasne, intensywne o chłodnym odcieniu.

I na koniec zachęta Fiony Humberstone. Używaj kolorów z jednego sezonu. Dajesz wtedy przemyślany komunikat klientowi. Z innego sezonu możesz zaczerpnąć pewne elementy projektu, jeśli uważasz, że potrzeba zrównoważyć wygląd marki, jednak paleta barw winna być zakorzeniona w jednym sezonie.

Bądź psychologiem

Firmy wykorzystując kolory, w sposób przemyślany chcą wzbudzić konkretną reakcję klienta.  Cieplejsze barwy takie jak czerwony, czy żółty są przetwarzane przez oko i mózg dłużej niż barwy chłodne (niebieski, zielony).

Przy kolorach ciepłych towarzyszy stan pobudzenia, chłodne kolory działają uspokajająco.

Zatem nie tylko wybranie tego jednego koloru lub palety barw, ale także jednolity wizerunek podnosi jakość marki w oczach odbiorców. Natomiast nieodpowiednio dobrane kolory, przysłowiowy „misz-masz” na stronie firmy, brak jednolitego wizerunku mogą mieć potężny wpływ na kreowany wizerunek.

I na koniec

Takie element, jak rodzaj czcionki, kolor czy wzór logo nie są celem samym w sobie. Moim zdaniem winny jakby wyrosnąć z twoich pasji, wartości, czy kim jesteś, etapów, jakie przeszedłeś w tworzeniu marki. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia do kogo kierujesz swoją ofertę.

Skoncentruj się na swoich klientach.

Nie wiem, jaką branżą się zajmujesz, ale w branży prawniczej kolor granatowy, zielony (ciemnozielony) i ogólnie kolory ciemne, stonowane, poważne zadomowiły się na dobre. Nie ukrywam, że taki wizerunek, czy styl do mnie nie przemawia, chociaż jak twierdzą specjaliści mają dawać przekaz profesjonalizmu, zaufania, zaangażowania, wiedzy.

Jak myślisz, czy moja kancelaria jest „skazana” na ciemne, stonowane kolory? Czy skorzystałbyś z usług kancelarii, której logo, kolory nie wpisują się w tradycyjny trend kancelarii prawnych? Co myślisz o barwach, które używam na blogu? Z niecierpliwością czekam na twoją opinię!

Zachęcam cię także do zajrzenia na stronę Fiony: http://thebrand-stylist.com/ oraz przeczytania jej książki How to Style Your Brand: Everything You Need to Know to Create a Distinctive Brand Identity oraz  Brand Brillance.

 

Potrzebujesz dodatkowej pomocy prawnej? Napisz na info@blizejprawa.com