fbpx

Czy jesteś nastawiony na rozwój? Sprawdź!

lip 29, 2020Inspiracje i marketing

Ostatnio trafiła w moje ręce książka pt. Nowa psychologia sukcesu, w której autorka Carol S. Dweck przekonuje, że ludzie dzielą się na nastawianych na trwałość i nastawionych na rozwój.

Hmm, ciekawe…

Ta pierwsza grupa to osoby, które uważają, że test może określić ich niezmiennie cechy rzutujące na przyszłość 😉 🙂 Też tak masz??!!

Na przykład, słabo zdałeś egzamin, czy napisałeś sprawdzian to oznacza, że nic z ciebie nie będzie, że nawet pracą nie jesteś w stanie tego zmienić. Albo jesteś zdolny i osiągniesz sukces, albo sorry…

Druga grupa charakteryzuje się nastawieniem na pokonywanie trudności. To, że spotykam niepowodzenia i muszę dłużej posiedzieć nad łamigłówką nie oznacza, że jestem kiepski, ale, że się uczę. I tym większa satysfakcja, gdy uda się ją rozwiązać.

Czytając książkę przed oczami przeleciało kilka sytuacji z mojego życia.

Problemy z opanowaniem matematyki w liceum, egzaminy w szkole muzycznej, wygrane konkursy i olimpiady. Były sukcesy i porażki. I zastanawiałam się, jak podchodziłam do porażek, do tego, że nie udało się, tak jakbym chciała, czy oczekiwała.

Te myśli, że nie jestem wystarczająco dobra sprawiały, że jeszcze bardziej starałam się, czy odpuszczałam.

No właśnie, czy byłam nastawiona na trwałość i potwierdzanie swojej wartości, czy chciałam się rozwijać?

 

Nastawienie na rozwój

 

Ludzie nastawieni na trwałość  wybierają sukces zamiast rozwoju. Natomiast osoby z nastawieniem na rozwój wiedzą, że potrzeba czasu, aby potencjał wydał owoc.

Każdy człowiek rodzi się obdarzony upodobaniem do nauki, ale nastawienie na trwałość może nam je odebrać.

Przypomnij sobie, jak robiłeś coś, co sprawiało ci przyjemność – czy było to rozwiązanie krzyżówki, uprawianie jakiegoś sportu, czy nauka nowego tańca. Potem jednak pojawiały się trudności i nagle ci się odechciało. Może się zmęczyłeś, może zakręciło ci się w głowie , może zacząłeś się nudzić albo poczułeś głód.

Kiedy znów ci się coś takiego przydarzy, nie oszukuj się – to nastawienie na trwałość w natarciu.

Spróbuj wprowadzić się w nastawienie na rozwój – wyobraź sobie, jak w twoim mózgu powstają nowe połączenia, kiedy stawiasz czoło wyzwaniom i zdobywasz nowe umiejętności.

Nie rezygnuj.

 

Udowodnij swoją wiarygodność

 

Uczniowie z nastawieniem na trwałość, stając w obliczu trudnej życiowej zmiany, postrzegają ją jako zagrożenie.

Czy jestem mądry czy głupi? Atrakcyjny czy brzydki?

Podejście, że pojedyncza przegrana może cię określić raz na zawsze.

Zobacz, jak to wygląda w naszym życiu. Często powtarzamy: nie mam talentu do przedmiotów ścisłych, nie mam talentu do języków. Nic z ciebie nie będzie. Daj spokój sobie z próbowaniem. Wiedziałam, że ci się nie uda ……i wiele, wiele innych tekstów podcinających skrzydła.

Na pewno warto stanąć w prawdzie o sobie i ponazywać, w czym jest się dobrym, w czym nie. W jakim kierunku się rozwijać.

Jednak na pewno nie warto się zniechęcać.

Pomyśl, w jaki sposób ograniczyć nadwrażliwość na krytykę swoich błędów.

Zastanów się, jak lepiej wykorzystywać informacje zwrotne, które otrzymujesz, i jak zapewnić sobie więcej okazji do nauki.

Powodzenia!!!

adw. Małgorzata Moczulska

Pomagam zrozumieć przepisy prawa i prowadzić legalnie biznes online. Moi Klienci to osoby mające odwagę spełniać marzenia o własnej firmie, w której realizują swoje pasje, ale także rozwijają dochodowe biznesy zgodnie z obowiązującymi przepisami.