fbpx

Czy człowiek rodzi się przedsiębiorcą

lut 12, 2017Biznes online, Pierwsze kroki w biznesie

Powody dla założenia działalności gospodarczej mogą być różne. Ktoś z was ma dość tego, co dotychczas robi i chce się poświęcić swoim pasjom.

Ktoś z was kończy właśnie studia i zastanawia się co robić dalej?

Może ktoś z was właśnie stracił pracę?

A może jesteś na urlopie macierzyńskim / wychowawczym zamieszczasz mnóstwo zdjęć na portalach społecznościowych i widzisz w tym potencjał, a może malujesz, robisz dziergane czapeczki dla dzieci lub koce, które wzbudzają zachwyt koleżanek, a może….

Pomysłów jest tyle ilu ludzi.

 

1. Czy mam cechy przedsiębiorcy?

 

Nie można w sposób jednoznaczny określić cech osobowości, które gwarantują sukces w prowadzeniu firmy.

Są jednak pewne cechy, które mogą w tym pomóc.

Wśród nich na pewno należy wymienić samodyscyplina i ukierunkowanie do skalkulowanego ryzyka.

Nie mam tutaj na myśli brawury.

Chodzi raczej o gotowość zaryzykowania swoich umiejętności, czasu, pieniędzy aby spróbować zrealizować swoje marzenia, czy pomysł o biznesie.

Przykładowo, znam osobę, która ma niesamowite zdolności w robieniu kompozycji kwiatowych, pięknym pakowaniu prezentów i robieniu pięknych ozdób, wianuszków itp., ale jest jedno „ale”.

Otóż ta osoba czuje się bezpiecznie w pracy od – do, przebywaniu w znanym dla siebie środowisku, nie lubi podejmować ryzyka, wychodzić do innych (obcych) ludzi.

 

Czy takie cechy uniemożliwiają podjęcie działalności?

NIE! Ale na pewno mogą utrudnić, szczególnie, kiedy przy sprzedaży swoich usług masz kontakt z nowymi osobami.

Dlatego warto mieć tego świadomość.

Inne ważne cechy to  elastyczność i umiejętność  dostosowania się do nowych warunków oraz właściwe reagowanie na zachodzące zmiany, pewność siebie, czy umiejętność perspektywicznego myślenia, planowania oraz radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.

 

2. Dobre i te mniej dobre strony

 

Warto poświęcić czas na określenie wszystkich swoich mocnych i słabych stron.

Należy określić to, co jest naszym potencjałem (np. umiejętności, czas, środki finansowe) jak i brakiem (np. finanse, brak określonego klienta docelowego, brak wspólnika – organizowanie wszystko samemu).

Gdy już to mamy spisane, warto odłożyć i wrócić do tego za jakiś czas.

Przeczytać, czy nadal jest aktualne, czy może po przemyśleniu „na chłodno” warto coś dopisać lub wykreślić.

Zanim podejmiesz decyzję o otwarciu działalności gospodarczej warto sobie uświadomić, że z jednej strony twoje indywidualne cechy mają znaczenie, jednak z drugiej są pewne niezależne od Ciebie kwestie na które po prostu nie masz wpływu.

Należą do nich sytuacja gospodarcza w kraju, popyt na świadczone przez Ciebie usługi lub sprzedawany towar, obowiązujące przepisy, ale także znajomości (polecenie Ciebie komuś) czy po prostu  znalezienie się we właściwym czasie i miejscu.

 

3.Kliencie, jaki jesteś?

 

Może wydaje Ci się to bardzo abstrakcyjne (nie martw się, dla mnie też było 🙂 ), ale warto określić swojego potencjalnego klienta, dlatego aby swoją ofertę i reklamę skierować konkretnie do niego, a nie do „bylekogo”.

Zacznij myśleć jak klient, nie jak sprzedawca.

Dlatego zastanów się:

  • w jakim jest wieku? Z własnego doświadczenia wiem, że inaczej kieruje się reklamę do osób prowadzących działalność mających 50+ a inaczej do 20-30-latków
  • czym się zajmuje?
  • jaka jest jego sytuacja finansowa?
  • jaka jest jego potrzeba?
  • jakie ma hobby, zainteresowania?
  • co decyduje, że kupuje dany produkt / usługę lub rezygnuje z niej?

 

Oczywiście można jeszcze bardziej szczegółowo określać cechy.

Warto również porozmawiać z rodziną, znajomymi, zapytać wprost osobę, która korzysta z Twojej usługi lub wiesz, że byłaby zainteresowana, co wpłynęłoby na jej decyzję.

 

4. Kwestie organizacyjno-prawne działalności

 

Zakładając działalność gospodarczą osoby mogą wybrać  spośród wielu możliwości prawnych.

Warto zastanowić się, jaka forma prawna będzie dla Ciebie najkorzystniejsza zarówno finansowo, jak i organizacyjnie. Można wyróżnić  trzy podstawowe grupy:

  1. osoby fizyczne: indywidualni przedsiębiorcy oraz wspólnicy spółki cywilnej
  2. osoby prawne: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna
  3. jednostki  organizacyjne nieposiadające  osobowości prawnej: spółka jawna, partnerska (to dla osób wykonujących wolne zawody),  spółka komandytowa oraz komandytowo-akcyjna.

 

Najczęściej stosowaną formą, dla osób, które zaczynają, jest jednoosobowa działalność gospodarcza podlegająca wpisowi do CEIDG. Natomiast jeśli zaczynacie w kilka osób najpopularniejsze są spółki cywilne.

apl.adw. Małgorzata Moczulska

Pomagam zrozumieć przepisy prawa i prowadzić legalnie biznes online. Moi Klienci to osoby mające odwagę spełniać marzenia o własnej firmie, w której realizują swoje pasje, ale także rozwijają dochodowe biznesy zgodnie z obowiązującymi przepisami.