fbpx

Temat rzeka. Dlatego chcę ci opowiedzieć o kilku zasadach, które nie wyczerpią tematu, ale pomogą w świadomym budowaniu firmy na portalach społecznościowych.

 

Nie są to odkrycia na miarę Kopernika. Zapewne miałeś okazje już z częścią z nich się spotkać. Jeśli tak jest, to super.

Niemniej jednak, warto sobie pewne kwestie przypominać. Przeczytane, nie oznacza, że zostało zapamiętane i zastosowane w życiu firmowego fanpage’a. Prawda?

Poniższa lista to reguły, które przeczytałam w książce Amber Mac pn. E-przyjaciele. Zobacz, co media społecznościowe mogą zrobić dla Twojej firmy. Z moim skromnym komentarzem 😉

Jeżeli zatem chcesz dowiedzieć się, jak wykorzystać media do budowy i rozwoju firmy to poniższe punkty są dla Ciebie.

 

1. Pierwszy krok – słuchaj

Tak, jak w każdej rozmowie lub relacji, trudno określić jej wartość, jeżeli w czasie spotkania pleciesz bez umiaru.

Zanim zaczniesz reklamować produkty, pamiętaj, że Facebook (ale tez inne portal społecznościowe), nie jest dla reklamy, a dla nawiązywania relacji.

Daj zatem szansę innym, aby powiedzieli ci, co jest dla nich ważne.

 

2. Dbaj o wartościową teść wypowiedzi

Główna zasada, której się trzymaj to: Nie mów tylko po to, by cokolwiek mówić. Jeśli zabierasz głos, to pamiętaj, że ma on budować twój wizerunek i wizerunek twojej marki.

Nie oznacza to, że powinieneś unikać dyskusji, jednak jeśli to robisz, niech twoja wypowiedź niesie dla rozmówcy wartościową treść.

 

3. Zachowaj ludzką twarz

To pamiętanie o tym, że relacje w serwisach społecznościowych dotyczą przede wszystkim stosunków między prawdziwymi ludźmi. Za zdaniem, zdjęciem, czy ofertą jest konkretny człowiek. A i komunikat ma dotrzeć do konkretnego użytkownika serwisu.

Dlatego unikaj zbyt oficjalnego i sztucznego tonu, zachowując przy tym szacunek wobec rozmówcy.

Rozmawiaj  z ludźmi tak, jakby byli twoimi przyjaciółmi lub znajomymi, a nie klientami lub nabywcami oferowanych przez ciebie produktów.

 

4. Pamiętaj o autentyczności, uczciwości i prawdziwości

Nie udawaj kogoś innego niż jesteś. Jeżeli na czymś się znasz, pisz o tym. Jeśli nie znasz się, poznawaj jak najwięcej.

Jeżeli wprowadzisz kogoś w błąd, szybko dowie się o tym cała społeczność, a naprawienie potknięcia po czasie nie jest wcale łatwe.

Dlatego dokładnie sprawdzaj dane i informacje, które udostępniasz.

Jeżeli jednak przytrafi ci się pomyłka (co jest ludzkie) i czytelnik to odkryje oraz skomentuje na twoim profilu to co zrobisz?

Nie ma co się obrażać. Trzeba się podnieść, poprawić to, co wymaga poprawy i dalej pracować.

5. Konsekwencja i spójność

Zawsze gdy to możliwe, korzystaj z jednej i tej samej nazwy użytkownika (nawet tego samego zdjęcia identyfikującego twój profil i ciebie).

Staraj się regularnie umieszczać swoje posty w sieci.

Nie chodzi o to, by najpierw zarzucić wszystkie tematy setkami komentarzy, a potem przez wieki w ogóle się nie odzywać.

Amber Mac zachęca, aby zacząć od niewielkiej liczby działań, a z czasem zwiększać częstotliwość działań niż spocząć na laurach i zaniedbać serwisy.

 

6. Negatywny feedback jest dobry

Potraktuj krytykę jak okazję do oprawy i spróbuj zidentyfikować prawdziwy problem.
Odkąd prowadzę Blog Bliżej Prawa zdarzyło mi się otrzymać dwa negatywne komentarze. Pomyślisz że to niewiele, ale wiele mnie one kosztowały. Jeden z nich był po prostu obraźliwy i zaczepny, w żaden sposób nie odnosił się do treści wpisu.

Co zrobiłam? 5 głębokich wdechów na uspokojenie. Moja odpowiedź spokojna, opanowana, merytoryczna. Tyle.

Drugi ze wspomnianych komentarzy dotyczył błędów we wpisie. Nie było to miłe.

Co zrobiłam? Odpowiedziałam na komentarz dziękując za niego oraz zapewniając, że prześledzę go jeszcze raz.

Po ponownym przeczytaniu przygotowanego tekstu uznałam, że rzeczywiście zastosowany skrót myślowy mógł prowadzić do różnej interpretacji. Dlatego poprawiłam wpis.

Obiecując sobie, że będę jeszcze dokładniej przygotowywać teksty, aby w przyszłości uniknąć  tego rodzaju nieporozumień.

Kontakt z klientami będzie prowadził do tego, ze ktoś pochwali produkt, a ktoś inny uzna, że jest nieprzydatny.

Szanuj konstruktywną krytykę, ale nie pozwól aby ktoś cię obrażał.

 

7. Bądź częścią społeczności

Podejmij wysiłek zaangażowania ludzi w swoje działania i staraj się brać udział w projektach innych. Napisz komentarz na blogu, na którym gościłeś, i pozwól, by inni mogli się odwdzięczyć tym samym.

Poznaj ludzi, którzy przyczyniają się do rozwoju społeczności, i staraj się z nimi zaprzyjaźnić (istnieje szansa, że ci się odwdzięczą).

Nie zamykaj się tylko w świecie swojego fanpage’a> nie jesteś jedyny w branży. Zobacz, może są też inne strony poświęcone tworzeniu biznesu, marketingowi internetowemu, miejsca gdzie możecie jako przedsiębiorcy wzajemnie się wspierać. angażuj się na innych profilach.

 

8. Zainteresuj innych swoją historią

Daj szansę się poznać i opowiedz historię. I nie chodzi o to, abyś codziennie mówił o tym, jaką jesz owsiankę (chyba, że prowadzić profil o dietetyce).

Masz niepowtarzalną okazję zapoznać swoich czytelników z codzienną twoją pracą, tym jak tworzysz konkretne projekty, czy produkty.

Każdy potrafi opowiadać historie, choć nie każdy sobie to uświadamia.

 

9. Zaangażowanie

Jeśli coraz częściej udzielasz się w przestrzeni społecznościowej, zaakcentuj swoje zaangażowanie przez odpowiednią alokację zasobów, tj. ludzi i czasu.

Twoi odbiorcy docenią, że mogą zwracać się do konkretnej osoby lub osób oddelegowanych wyłącznie do zadań związanych z budowaniem wizerunku.

 

10.Monitoruj efekty swoich działań

Działanie bez refleksji i brak monitorowania postępów nie pomoże ci dojść do celu. Pewne działania podejmujesz po coś, np. aby osiągnąć polubienia, grono zainteresowanych klientów itp.

Dlatego jeśli decydujesz się na zainwestowanie (czasu i finansów) w media społecznościowe, monitoruj wynik i dokonuj oceny swojej aktywności. Sprawdzaj, jaka jest twoja grupa docelowa. Kto reaguje na twoje wpisy, a jaka grupa zupełnie nie jest nimi zainteresowana.

Na zasadzie prób i błędów będziesz w stanie określić swoją docelową grupę aktywną na portalu społecznościowym.

A jak Tobie idzie wykorzystywanie Facebooka do rozwoju firmy? Czekam na Twój komentarz ….

Jeśli spodobał ci się artykuł, koniecznie podziel się nim ze znajomymi: