W ostatnich tygodniach często dostaje pytania od Czytelników, które dotyczą kolejności odrzucenia spadku (czy już moja kolej??).

O tym, jaka jest procedura odrzucenia spadku już trochę pisałam na blogu. Jednak najpierw trzeba ustalić krąg osób, które powinny złożyć oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku.

Papier i długopis

Najpierw weź do ręki papier A4 lub większy arkusz i długopis oraz mazak. To te narzędzia będą twoim sprzymierzeńcem w najbliższym czasie.

Załóżmy, że zmarła siostra twojego męża i zostawiła po sobie długi.  Twoim zadaniem zatem będzie rozpisać na kartce wszystkie powiązania rodzinne i osoby spokrewnione ze zmarłą (w naszym przypadku zmarłej siostry męża).

Napisz na kartce jej imię i nazwisko, obok jej męża (jeśli miała/wdowa/rozwódka) oraz ich dzieci. Następnie wnuki (jeśli są) oraz rodziców siostry męża (czy żyją?).

Kolejno wypisz rodzeństwo zmarłej siostry męża i ich dzieci.

Masz gotowe? Spójrz czy nikogo nie pominęłaś.

Pierwszy etap pracy wykonany. Teraz weź do ręki podkreślać i na kolorowo zaznacz, kto już z nich nie żyje i kto odrzucił spadek po zmarłej.

Czasami wymagać to będzie podzwonienia po rodzinie i dopytania, czy odrzucili spadek i kiedy.

Sprawdź kto pozostał. I czy jest jeszcze ktoś z rodziny, kto powinien złożyć oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku przed tobą.

Jeśli kolejka przyjdzie na ciebie, to czas na podjęcie decyzji, czy odrzucać czy przyjąć spadek. Jeśli chcesz odrzucić to masz dwa sposoby zrobienia tego. Pierwszy to złożenie wniosku w sądzie, drugi – odrzucenie spadku u notariusza. O szczegółach tych procedur pisałam TUTAJ.

Co mówi ustawa

Kodeks cywilny reguluje krąg osób, które dziedziczą z ustawy. Są to kolejno:

– małżonek z dziećmi (dziedziczą w częściach równych, małżonek nie niej niż 1/4 spadku)

– jeśli brak dzieci to po nich dziedziczą zstępni (czyli wnuki spadkodawcy)

– jeśli brak zstępnych (dzieci, wnuki) spadek dziedziczą małżonek z rodzicami spadkodawcy

– jeśli brak małżonka i zstępnych to dziedziczą rodzice spadkodawcy

– jeśli nie przeżył jeden z rodziców, to dziedziczy rodzic  oraz rodzeństwo spadkodawcy

-jeśli rodzeństwo nie dożyło to w ich miejsce wchodzą ich dzieci

-jeśli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku.

-jeśli brak jest zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych, cały spadek przypada małżonkowi spadkodawcy.

-jeśli brak jest zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada dziadkom spadkodawcy; dziedziczą oni w częściach równych.

-jeśli któreś z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym.

-jeśli brak jest zstępnych tego z dziadków, który nie dożył otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada pozostałym dziadkom w częściach równych.

-w braku małżonka spadkodawcy i krewnych, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku.

– w braku małżonka spadkodawcy, jego krewnych i dzieci małżonka spadkodawcy, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu. Jeżeli ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej nie da się ustalić albo ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa jako spadkobiercy ustawowemu.

 

Jak widzisz drabinka dziedziczenia jest długa i skomplikowana dlatego tym bardziej warto rozpisać dokładnie wszystkich członków rodziny, aby nikogo nie pominąć.

Podobne wpisy:

1.Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego + wzór

2.Odrzucenie spadku

 

 

Jeśli spodobał ci się artykuł, koniecznie podziel się nim ze znajomymi: