Najczęściej zadawane pytania

Czy warto korzystać z pomocy prawnika?

Wbrew powszechnemu przekonaniu nie wystarczy samo przeczytanie ustawy, czy znalezienie odpowiedzi w Internecie. Gdyby tak było niepotrzebne okazałyby się studia prawniczy, czy odbycie aplikacji. Na pewno proste, nieskomplikowane sprawy można przeprowadzić samodzielnie bez pomocy prawnika. Jednak dla  stosowania prawa konieczna jest nie tylko znajomość przepisów, ale również ich interpretacja, jak i ustalanie wzajemnych relacji łączących poszczególne regulacje.

Zachęcam do korzystania z profesjonalnej pomocy nie tylko prawnej. Umożliwia to zminimalizowanie ryzyka popełnienia błędu. Skorzystanie z pomocy na wczesnym etapie sprawy zwiększa także prawdopodobieństwo uzyskania korzystnego rozstrzygnięcia.

Dobry adwokat?

Dokonując wyboru prawnika niekiedy osoby kierują się komentarzem innych osób, że ten konkretny prawnik jest dobry. Jednak, co ważne adwokat, bądź radca prawny nie mogą używać pod swoim adresem sformułowań, że są dobrzy, czy skuteczni.

Na pewno przy wyborze prawnika warto kierować się zakresem jego usługi i dziedziny prawa, w jakiej się specjalizuje (np. jeżeli podjąłeś decyzję o rozwodzie to warto skorzystać z usługi prawnika, który specjalizuje się w prowadzeniu tego rodzaju spraw).

Czy usługi prawne rzeczywiście są drogie?

Powszechnie uznaje się, że usługi prawne są drogie. Jednak nie do końca tak jest, choć na pewno niektóre sprawy dużo kosztują. Na koszt usługi wpływa poświęcony czas, gdyż to on jest podstawowym czynnikiem kształtującym cenę. Klient zlecając wykonanie usługi działa w przekonaniu, że będzie ona zrealizowana rzetelnie i na wysokim poziomie merytorycznym. Jednak taka usługa pochłania znaczną ilość czasu.

Prawnik musi zapoznać się z materiałem dowodowym poświęcając czas zarówno na ustną relację klienta, jak również  na przeczytanie dokumentów. Następnie przechodzi do analizy przepisów oraz orzecznictwa. Etapem końcowym jest sformułowanie pisma (opinia, apelacja, odwołanie, skarga itp.).

Potrzebuję usługi prawnej, ale nie stać mnie na prawnika

Dla tych wszystkich, którzy potrzebują wsparcia prawnego, ale finanse, czy odległość stanowią przeszkodę w skorzystaniu z indywidualnej usługi mojej Kancelarii, zachęcam do skorzystania z oferty sklepu internetowego LEGALNY BIZNES – Sklep z cyfrowymi produktami prawnymi.

Oferowane produkty prawnej są na wysokim poziomie merytorycznym przygotowanym przez prawników – praktyków, dostosowane do realiów przedsiębiorców, za przystępną cenę: PRZEJDŹ DO SKLEPU

Dlaczego można się spotkać z różnymi cenami za usługi prawne?

Na cenę usług prawnych wpływa czas, jak również forma jej wykonania. W przypadku ustnej porady prawnej ograniczającej się do rozmowy z klientem usługa będzie zajmowała mniej czas niż sporządzenie pisma, co wpływa na cenę usługi prawnej.

Niekiedy jednak sama ustna porada nie wystarczy, zwłaszcza gdy klient chce dochodzić swoich praw w sądzie. Wówczas na cenę mają wpływ prowadzenie sprawy, przygotowywane pisma oraz reprezentacja klienta w sądzie.

Czy warto być reprezentowanym przez profesjonalnego pełnomocnika?

Niektóre sprawy prawne, w szczególności toczące się przed sądem, mogą wzbudzać w kliencie uzasadniony stres, niepewność oraz szereg emocji związanych z prowadzeniem sprawy we własnym imieniu.  Jest to zupełnie zrozumiałe.

Dlatego ważne jest, aby mając tego świadomość skorzystać z usług pełnomocnika, który wolny od emocji będzie mógł przedstawić racje klienta. Pełnomocnik patrzy na sprawę z zewnątrz, skupia się na zwiększeniu prawdopodobieństwa wygranej.

Dlaczego adwokat/radca prawny nie gwarantuje wygranej?

Każda prowadzona sprawa jest inna i wpływ na wygraną mogą mieć detale. Dlatego rozważając sytuację prawną klienta, prawnik ocenia mocne i słabe strony i dzięki temu może zaproponować określone rozwiązania.

Opracowanie strategii działania nigdy nie jest gwarancją wygranej. Z prostego powodu, prawnik nie ma wpływu na pewne czynniki, jak choćby na fakt, że sąd rozstrzyga sprawę w sposób niezależny i niezawisły.

Zadaniem prawnika jest przedstawienie wszystkich prawnie dopuszczalnych środków i możliwych rozwiązań, działając na korzyść klienta (maksymalizowanie prawdopodobieństwa wygranej). Jednakże niedopuszczalne jest udzielanie gwarancji wygranej, gdyż stanowi to naruszenie zasad etyki zawodowej.